Program

Lyssna

För dig med äldre webbläsare; om det inte fungerar ovan så lyssna på direktlänken här >

Tablå

Fredag 3/2
07:30  Bibelförkunnelse med Per-Åke Eliasson, Kristet Center i Örebro. Tema: "Striden om Din tro"
08:30  SAXAT med Anders Lägersten, Tidningskrönika från kristen press                           

09:00  Israel i Fokus med Anders Lägersten. Simon Holst talar om "Folket som överlevde"                                                                         

10:00  Friska källsprång med Curt A                                           

10:30  Brunos Backspegel med Bruno Bagler som spelar väckelsesånger fån förr             

 11:30 Fredagsförmiddag,  med   Leif Larsson

13:30 Förra söndagens predikan från Pingstkyrkan i Jönköping

15:00  Önskesången med Siv Bäck o Margareta Petersson.       

16:00 Bibelförkunnelse med Per-Åke Eliasson, Kristet Center i
Örebro. Tema: "Striden om Din tro"- R                                       

17:00  SAXAT med Anders Lägersten, Tidningskrönika från kristen press -R                       

17:30  Israel i Fokus med Anders Lägersten. Simon Holst talar om "Folket som överlevde" -R                                                                     

18:30  Friska källsprång med Curt A - R                                         

19:30  Brunos Backspegel med Bruno Bagler som spelar väckelsesånger från förr- R     

 20:30 Fredagskväll med  Wille Oskarsson
21:30 Förbönsgudstjänsten med Sara Hagstström   
23:00 Framåt Natten med Sven Johansson
          

Lördag 4/2
Ingen sändning

Söndag 5/2
08:00 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind
08:30 Söndagens predikotexter med Jens Junelind
10:00 Gudstjänst från Equmeniakyrkan Huskvarna
11:00 Gudstjänst från Frälsningsarmén Södra Vätterbygden
13.00 Helgmålsbön från Svenska kyrkan Jönköping
14:30 Framåt Natten med Sven Johansson R
18:00 Söndagens gudstjänst i Pingstkyrkan i Jönköping
19:30  Önskesången med Siv Bäck o Margareta Petersson.R
20:30 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind R
21:00 Söndagens predikotexter med Jens Junelind R

Måndag 6/2
Ingen sändning

Tisdag 7/2
19:00 Helgmålsbön från Svenska kyrkan Jönköping R

Onsdag 8/2
08:00 Förmiddag Med Anders Lindgren
20:30 Framåt Natten med  Sven Johansson R

 
Torsdag 9/2
Ingen sändning

Fredag 10/2
07:30 En timma - en artist" med Lennart Jöråker                         
08:30 Saxat med Anders Lägersten Kristen tidningskrönika
09:00 "Nyfiken på"  med Lennart Jöråker som intervjuar  Ewa och Per Gustafsson                   
10:00   Friska källsprång med Curt Alpenberg          
11:00 Brunos Backspegel med Bruno Bagler spelar väckelsesånger från förr
11:30 Fredagsförmiddag,  med  Kenneth Petersson
13:30 Förra söndagens predikan från Pingstkyrkan i Jönköping
15:00 Önskesången med  Karin & Christer Zethson                        
             Lyssnarnas Önskesånger
16:00 En timma - en artist" med Lennart Jöråker  R                                  
17:00 Saxat med Anders Lägersten Kristen tidningskrönika R
17:30"Nyfiken på"  med Lennart Jöråker som intervjuar  Ewa och Per Gustafsson  R                                                              
18:30 Friska källsprång med Curt Alpenberg    
19:30 Brunos Backspegel med Bruno Bagler spelar väckelsesånger från förr R
20:30 Fredagskväll med   Marianne Sandqvist
       Aktuellt från SAMhjälp,
21:30 Förbönsgudstjänsten med anna-malin josefsson 
23:00 Framåt Natten med Peter Wickström
         

Lördag 11/2
Ingen sändning

Söndag 12/2
08:00 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind
08:30 Söndagens predikotexter med Jens Junelind
10:00 Gudstjänst från Allianskyrkan Bottnaryd
11:00 Gudstjänst från Frälsningsarmén Södra Vätterbygden
13.00 Helgmålsbön från Svenska kyrkan Jönköping
14:30 Framåt Natten med Peter Wickström R
 18:00 Söndagens gudstjänst i Pingstkyrkan i Jönköping
19:30 Önskesången med  Karin & Christer Zethson                   R
              Lyssnarnas önskesånger
20:30 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind R
21:00 Söndagens predikotexter med Jens Junelind R
Måndag 13/2
Ingen sändning

 

Pausmusik

När programinslag saknas spelas följande pausmusik:

  • Bensound.com - ett flertal låtar
  • Jeffrey Philip Nelson "Driving"
  • Paul Furuhill - ett flertal låtar
  • Regina Piko - "Knots"
  • Train Room "Horizons"
  • JYANT - "Give U My name"
  • JYANT - "Love Overdose"
  • Sean_Brookes "You"
  • Melanie Ungar "Deeper For You"
  • Melanie Ungar "Open"
  • Melanie Ungar "Madly Deeply"
  • Devon Elizabeth "If Only"
  • Devon Elizabeth "All I Ever Wanted"
  • Snowflake & ccMixter "Amazing Grace, MC Jack in the Box feat.Songboy3"

Lyssna på tidigare program >