Program

Lyssna

För dig med äldre webbläsare; om det inte fungerar ovan så lyssna på direktlänken här >

Tablå

Fredag 12/4
07:30 Israel i Focus med Anders Lägersten. KG Larsson förkunnar om "Striden i himlen"    

08:30 Saxat med Anders Lägersten  Kristen tidningskrönika

09:00 Livsmöten med Susanne Andersson som intervjuar Annika och Christian Heim     
10:00 Brunos Backspegel - Bruno Bagler spelar väckelsesånger från förr
10:30 Förra söndagens gudstjänst  från Pingstkyrkan i Jönköping
11.30 Fredagsförmiddag med Roberth Johansson
      På upptäcksfärd i sångens värld
 15:00 Önskesången med     Siv Bäck & Margareta Pettersson                                                            

Lyssnarnas Önskesånger  
16:00  Israel i Focus med Anders Lägersten. KG Larsson förkunnar om "Striden i himlen"   R
17:00 Saxat med Anders Lägersten  Kristen tidningskrönika R
17:30  Livsmöten med Susanne Andersson som intervjuar Annika och Christian Heim     R
 18:30 Brunos Backspegel - Bruno Bagler spelar väckelsesånger från förr R
20:30 Fredagskväll med Marianne Sandqvist
             Aktuellt från Sam-Hjälp
21:30 Förbönsgudstjänsten med Anna-Malin Josefsson
23:00 Framåt Natten med Ewa Lund
 
Lördag 13/4
Ingen sändning
 
Söndag 14/8
08:00 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind
08:30 Söndagens predikotexter med Jens Junelind
10.00 Gudstjänst från  Missionskyrkan Bankeryd
11:00 Gudstjänst från Frälsningsarmén Södra Vätterbygden
14:30 Framåt Natten med Ewa Lund R
18:00 Söndagens gudstjänst i Pingstkyrkan i Jönköping
19:30 Önskesången med         Siv Bäck & Margareta Pettersson          R
          Lyssnarnas önskesånger
20:30 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind R
21:00 Söndagens predikotexter med Jens Junelind R
 
Måndag 15/4
Ingen sändning

Tisdag 16/4
Ingen sändning
 
Onsdag 17/4
08:00  Förmiddag med Ulf Hegestrand
20:30  Framåt Natten med Ewa Lund R
 
 
Torsdag 18/4
Ingen sändning
 
Fredag 19/4
07:30 En timma med Ewa och Per. 
    Tema: "Frukostordet"                             
08:30 Saxat med Anders Lägersten 
   Kristen tidningskrönika
09:00 Fyrbåken med Ingalill Lägersten, 
     Tema: "Förtröstan"  
10:00 Brunos Backspegel - Bruno Bagler spelar väckelsesånger från förr
10:30 Förra söndagens gudstjänst  från Pingstkyrkan i Jönköping
11.30 Fredagsförmiddag med Kenneth Petersson
15:00 Önskesången med     Ewa &  Per Gustafsson                                                           
               Lyssnarnas Önskesånger  
16:00En timma med Ewa och Per R 
    Tema: "Frukostordet" 
17:00 Saxat med Anders Lägersten  Kristen tidningskrönika R
17:30  Fyrbåken med Ingalill Lägersten, 
     Tema: "Förtröstan"  
18:30 Brunos Backspegel - Bruno Bagler spelar väckelsesånger från förr R
20:30 Fredagskväll med Mats Gunnarsson
21:30 Förbönsgudstjänsten med olika programledare 
23:00 Framåt Natten med Laila Afzelius Johansson och Nina Åkerblom Nielsen
 
Lördag 20/4
Ingen sändning
 
Söndag 21/4
08:00 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind
08:30 Söndagens predikotexter med Jens Junelind
10.00 Gudstjänst från  Allianskyrkan Tenhult
11:00 Gudstjänst från Frälsningsarmén Södra Vätterbygden
14:30 Framåt Natten medLaila Afzelius Johansson och Nina Åkerblom NielsenR
18:00 Söndagens gudstjänst i Pingstkyrkan i Jönköping
19:30 Önskesången med       Ewa &  Per Gustafsson         R
          Lyssnarnas önskesånger
20:30 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind R
21:00 Söndagens predikotexter med Jens Junelind R
 
Måndag 22/4
Ingen sändning



 

Pausmusik

När programinslag saknas spelas följande pausmusik:

  • Bensound.com - ett flertal låtar
  • Jeffrey Philip Nelson "Driving"
  • Paul Furuhill - ett flertal låtar
  • Regina Piko - "Knots"
  • Train Room "Horizons"
  • JYANT - "Give U My name"
  • JYANT - "Love Overdose"
  • Sean_Brookes "You"
  • Melanie Ungar "Deeper For You"
  • Melanie Ungar "Open"
  • Melanie Ungar "Madly Deeply"
  • Devon Elizabeth "If Only"
  • Devon Elizabeth "All I Ever Wanted"
  • Snowflake & ccMixter "Amazing Grace, MC Jack in the Box feat.Songboy3"

Lyssna på tidigare program >